November 1998

November 1998

SANDY’S NORTH
Registered Voters- 2,341
Elected: Dennis Lister & Eugene Cox PLP WIN
Results: Dennis Lister PLP 1,252
Edward Bailey UBP 566
Eugene Cox PLP 1,244
Anthony Steede UBP 551
TURN-OUT: 1,830 78%
SANDYS SOUTH
Registered Voters-2,192
Elected: Terry Lister & Walter Lister PLP WIN
Results: Rita Grant UBP 439
Walter Lister PLP 1,285
Terry Lister PLP 1,304
A.E. Ted Gauntlet UBP 428
TURN-OUT: 1,840 84%
SOUTHAMPTON WEST
Registered Voters-1,715
Elected: Pamela Gordon & David Dodwell UBP WIN
Results: Pamela Gordon UBP 802
David Dodwell UBP 768
Michael Scott PLP 638
TURN-OUT: 1,406 82%
SOUTHAMPTON EAST
Registered Voters-1,678
Elected: Reginald Burrows & Stanley Lowe PLP WIN
Results: Reginald Burrows PLP 929
Stanley Lowe PLP 942
Raymond Ming UBP 402
Calvin Simons UBP 402
TURN-OUT: 1,350 81%
WARWICK WEST
Registered Voters-2,497
Elected: Elvin James & Dr. Ewart Brown PLP WIN
Results: Elvin James PLP 1,195
Dr. Ewart Brown PLP 1,193
Quinton Edness UBP 883
Yvette Swan UBP 873
TURN-OUT: 2,097 84%
WARWICK EAST
Registered Voters-2,558
Elected: Dale Butler & Alexander Scott PLP WIN
Results: Lawrence Scott UBP 784
Dale Butler PLP 1,320
Alexander Scott PLP 1,278
E.T. Bob Richards UBP 776
TURN-OUT: 2,097 82%
PAGET WEST
Registered Voters-1,313
Elected: Tim Smith & Madeline Joell UBP WIN
Results: Tim Smith UBP 662
George Scott PLP 429
Madeline Joell UBP 429
TURN-OUT: 1,061 81%
PAGET EAST
Registered Voters-1,218
Elected: E. Grant Gibbons & M.I. Kim Young UBP WIN
Results: Milton Scott PLP 127
E. Grant Gibbons UBP 855
M.I. Kim Young UBP 840
TURN-OUT: 961 79%
PEMBROKE WEST
Registered Voters-1,698
Elected: Erwin Adderley & Gary Pitman UBP WIN
Results: Erwin Adderley UBP 821
Gary Pitman UBP 800
Carvel Vanputten PLP 521
Philip Perinchief PLP 324
TURN-OUT: 1,364 80%
PEMBROKE WEST CENTRAL
Registered Voters-1,823
Elected: Neletha Butterfield & Wayne Perinchief PLP WIN
Results: Neletha Butterfield PLP 813
Jerome Dill UBP 722
Ann Cartwright Decouto UBP 711
Wayne Perinchief PLP 787
TURN-OUT: 1,541 85%
PEMBROKE EAST CENTRAL
Registered Voters-1,711
Elected: David Allen & Stanley Morton PLP WIN
Results: David Allen PLP 887
Wayne Scott UBP 372
Patricia Gordon-Pamplin UBP 404
Stanley Morton PLP 891
TURN-OUT: 1,305 76%
PEMBROKE EAST
Registered Voters-1,645
Elected: Nelson Bascome & Ottiwell Simmons PLP WIN
Results: Michael Williams UBP 191
Ottiwell Simmons PLP 1,061
David Petty UBP 184
Nelson Bascome PLP 1,098
TURN-OUT: 1,286 78%
DEVONSHIRE NORTH
Registered Voters-1,567
Elected: Lois Browne-Evans & Paula Cox PLP WIN
Lois Browne-Evans PLP 1,243
Charles Hollis UBP 344
Alexander Ming UBP 342
Paula Cox PLP 1,249
Frances Breary NLP 61
Edwin Armstrong NLP 59
TURN-OUT: 1,676 78%
DEVONSHIRE SOUTH
Registered Voters-2,130
Elected: Michael Dunkley & John Barritt UBP WIN
Results: John Barritt UBP 1,030
Michael Dunkley UBP 1,021
Quinton Butterfield PLP 659
Dennis Farias PLP 603
TURN-OUT: 1,684 79%
SMITH’S NORTH
Registered Voters-1,555
Elected: Alan Marshall & Cole Simons UBP WIN
Results: Patrice Parris PLP 437
Cole Simons UBP 809
Charles Jeffers NLP 201
Alan Marshall UBP 810
TURN-OUT: 1,264 81%
SMITH’S SOUTH
Registered Voters-1,567
Elected: Trevor Moniz & C.V. Jim Woolridge UBP WIN
Results: Trevor Moniz UBP 730
David Burch PLP 563
C.V. Jim Woolridge UBP 750
Graeme Outerbridge NLP 150
Gershwyn Smith IND 38
TURN-OUT: 1,311 84%
HAMILTON WEST
Registered Voters-1,542
Elected: Arthur Hodgson & Randolph Horton PLP WIN
Wayne Furbert UBP 539
Arthur Hodgson PLP 773
Maxwell Burgess UBP 522
Randolph Horton PLP 790
TURN-OUT: 1,323 86%
HAMILTON EAST
Registered Voters-1,549
Elected: Derrick Burgess & Renee Webb PLP WIN
Results: Derrick Burgess PLP 882
Stephen West UBP 447
Renee Webb PLP 823
Angelita Fox UBP 438
TURN-OUT: 1,316 85%
ST. GEORGE’S NORTH
Registered Voters-1,557
Elected: Jennifer Smith & Delaey Robinson PLP WIN
Results: Kim Swan UBP 543
Robert Stewart UBP 478
Dalaey Robinson PLP 693
Jennifer Smith PLP 773
Kingsley Francis IND 8
Kenneth Bascome IND 101
TURN-OUT: 1,322 85%
ST. GEORGE’S SOUTH
Registered Voters-1,643
Elected: Arthur Pitcher & Wilbur Lowe PLP WIN
Results: Arthur Pitcher PLP 714
Richard Spurling UBP 626
Wilbur Lowe PLP 702
Derrick Carlington UBP 612
TURN-OUT: 1,344 82%