December 1980

December 1980

SANDY’S NORTH
Registered Voters- 1,844
Elected: Eugene Cox & Lionel Simmons PLP WIN
Results: Eugene Cox PLP 856
Christopher Astwood UBP 647
Lionel Simmons PLP 809
Collington Perinchief UBP 615
TURN-OUT: 1,478 80%
SANDYS SOUTH
Registered Voters-1,883
Elected: Walter Lister & Walter Roberts PLP WIN
Results: Paul Leseur UBP 599
Walter Lister PLP 873
Walter Roberts PLP 892
Colin Pearman UBP 599
TURN-OUT: 1,490 79%
SOUTHAMPTON WEST
Registered Voters-1,268
Elected: Ralph Marshall & Harry Viera UBP WIN
Results: Lavern Chapman PLP 314
Ralph Marshall UBP 709
Robert Wilson PLP 317
Harry Viera UBP 698
TURN-OUT: 1,031 81%
SOUTHAMPTON EAST
Registered Voters-1,315
Elected: Reginald Burrows & Stanley Lowe PLP WIN
Results: Reginald Burrows PLP 677
Stanley Lowe PLP 671
Michael Darling UBP 362
Marshall Stoneham UBP 324
TURN-OUT: 1,046 80%
WARWICK WEST
Registered Voters-2,086
Elected: Eugene Blakeney & Sir John Sharpe
Results: Eugene Blakeney PLP 868
Sir John Sharpe UBP 871
Quinton Edness UBP 861
David Allen PLP 805
TURN-OUT: 1,789 86%
WARWICK EAST
Registered Voters-1,973
Elected: Walter Brangman & Lloyd James PLP WIN
Results: Marischal Astwood UBP 722
Walter Brangman PLP 865
Lloyd James PLP 856
Kirkland Kitson UBP 698
Naurice Bean IND 16
TURN-OUT: 1,593 81%
PAGET WEST
Registered Voters-1,198
Elected: Dr. Vincent Bridgewater & David Wilkinson UBP WIN
Results: Dr. Vincent Bridgewater UBP 720
George Byron PLP 263
Dorothy Thompson PLP 249
David Wilkinson UBP 730
TURN-OUT: 991 83%
PAGET EAST
Registered Voters-1,182
Elected: Dr. John Stubbs & John Swan UBP WIN
Results: Aurelia Burch PLP 85
Mary Hayward PLP 75
Dr. John Stubbs UBP 907
Sir John Swan UBP 903
TURN-OUT: 996 84%
PEMBROKE WEST
Registered Voters-1,810
Elected: David Gibbons & William McPhee UBP WIN
Results: David Gibbons UBP 1,006
William McPhee UBP 1013
Julian Hall PLP 515
Roger Russell PLP 503
TURN-OUT: 1,540 85%
PEMBROKE WEST CENTRAL
Registered Voters-1,822
Elected: Ann Cartwright-Decouto & Dr. Clarence James UBP WIM
Results: Dale Butler PLP 583
Ann Cartwright-Decouto UBP 831
Dr. Clarence James UBP 844
Charles Jeffers PLP 577
TURN-OUT: 1,425 78%
PEMBROKE EAST CENTRAL
Registered Voters-1,957
Elected: Dr. Barbara Ball & Stanley Morton PLP WIN
Results: Dr. Barbara Ball PLP 731
Robert Barritt UBP 585
Lawson Mapp UBP 573
Stanley Morton PLP 741
TURN-OUT: 1,332 68%
PEMBROKE EAST
Registered Voters-1,571
Elected: Ottiwell Simmons & Austin Thomas PLP WIN
Results: Doris Goodman UBP 332
Ottiwell Simmons PLP 906
Michael Ebbin IND 16
Anne Staskow UBP 331
Austin Thomas PLP 913
TURN-OUT: 1,263 72%
DEVONSHIRE NORTH
Registered Voters-2,047
Elected: Lois Browne-Evans & Freddie Wade PLP WIN
Lois Browne-Evans PLP 1,079
Colin Benbow UBP 327
P.M. Foggo UBP 344
Freddie Wade PLP 1,047
TURN-OUT: 1,437 70%
DEVONSHIRE SOUTH
Registered Voters-1,962
Elected: William Cox & John Barritt Sr. UBP WIN
Results: John Barritt Sr. UBP 1,097
William Cox UBP 1,085
Lovette Brangman PLP 461
Richard Lynch PLP 463
TURN-OUT: 1,558 79%
SMITH’S NORTH
Registered Voters-1,198
Elected: Ernest DeCouto & Ernest Vesey UBP WIN
Results: Charles Bean PLP 247
Ernest DeCouto UBP 741
Elbridge B. Simmons PLP 230
Ernest Vesey UBP 734
TURN-OUT: 987 82%
SMITH’S SOUTH
Registered Voters-1,219
Elected: Anthony Correia & C.V. Jim Woolridge UBP WIN
Results: Anthony Correia UBP 673
Joyce Martin PLP 291
C.V. Jim Woolridge UBP 712
Carlton Smith PLP 321
TURN-OUT: 1,003 82%
HAMILTON WEST
Registered Voters-1,109
Elected: Arthur Hodgson & Calvin Smith PLP WIN
Paul De La Chevotiere UBP 406
Arthur Hodgson PLP 487
Michael King UBP 410
Calvin Smith PLP 473
TURN-OUT: 903 81%
HAMILTON EAST
Registered Voters-1,081
Elected: Gilbert Darrell & Haskins Davis
Results: Gilbert Darrell PLP 494
Haskins Davis UBP 476
Delano Ingham PLP 451
Clarence Parfitt UBP 428
TURN-OUT: 921 85%
ST. GEORGE’S NORTH
Registered Voters-1,288
Elected: Gladwin Hall & Henry Hayward UBP WIN
Results: Gladwin Hall UBP 571
Henry Hayward UBP 546
Ernest Drew PLP 486
Jennifer Smith PLP 459
TURN-OUT: 1,043 81%
ST. GEORGE’S SOUTH
Registered Voters-1,168
Elected: Sidney Stallard & Lancelot Swan UBP WIN
Results: Sidney Stallard UBP 624
Lancelot Swan UBP 638
Albari Assalaam IND 10
Neville Darrell PLP 272
Llewellyn Fox PLP 247
TURN-OUT: 910 78%