Archived Results 1976

Archived Results 1976

 

18th May 1976

SANDYS NORTH
      Elected:  Kit Astwood & Flip Galloway        UBP- NO CHANGE

Results:
J.C. “Kit” Astwood (UBP) 621
Eugene Cox (PLP)  589
B.F. “Flip” Galloway (UBP) 642
Ira Philip (PLP)  547

TURN-OUT- 77.4%

SANDYS SOUTH
      Elected:  Walter Lister & Walter Roberts      PLP- NO CHANGE

Results:
Marlene Butterfield (UBP) 310
Walter Lister (PLP)  744
Asquith Phillips (UBP)  335
Walter Roberts (PLP)  771

TURN-OUT- 82%

SOUTHAMPTON WEST
       Elected:  Ralph Marshall & Harry Viera     UBP- NO CHANGE

Results:
H.H. Brown (IND)  33
Llewellyn Fox (PLP)  189
Ralph Marshall (UBP)  474
Harry Viera (UBP)  510
TURN-OUT- 72%

SOUTHAMPTON EAST
      Elected:  Reginald Burrows & Stanley Lowe  PLP- NO CHANGE

Results:
Reginal Burrows (PLP)  508
Michael Darling (UBP)  263
Stanley Lowe (PLP)  509
Hubert Smith  (UBP)  268

TURN-OUT- 76%

WARWICK WEST
         Elected:  Quinton Edness & Jack Sharpe         UBP-NO CHANGE

Results:
Eugene Blakeney (PLP)  742
Quinton Edness (UBP)  751
Vernon Jones (PLP)  707
Jack Sharp (UBP)  779

TURN-OUT- 76.9%

WARWICK EAST
        Elected:  Marischal Astwood & Walter Brangman         PLP- GAIN ONE SEAT

Results:
Marischal Astwood (UBP) 573
Walter Brangman (PLP)  606
Walter Byron (PLP)  557
Kirk Kitson (UBP)  568

TURN-OUT- 72%

PAGET WEST
       Elected:  W.H.C. Masters & David Wilkinson         UBP-NO CHANGE

Results:
W.H.C. Masters (UBP) 582
Roland Simons (PLP) 173
David Wilkinson (UBP) 581

TURN-OUT- 69.7%

PAGET EAST
        Elected:  John Swan & De forest Trimingham      UBP-NO CHANGE

Results:
Donald Jones (PLP)  73
John Swan (UBP)  813
Deforest Trimingham (UBP) 788

TURN-OUT  71.4%

PEMBROKE EAST CENTRAL
       Elected:  Barbara Ball & Stanley Morton         PLP-NO CHANGE

Results:
Barbara Ball (PLP)  582
Stanley Morton (PLP)  594
Russell Pearman (UBP)  309
Ward Young (UBP)  295

TURN-OUT 64.3%

PEMBROKE EAST
         Elected:  Ottiwell Simmons & Austin Thomas     PLP- NO CHANGE

Results:
Terry Brannon (UBP)  291
Ottiwell Simmons (PLP)  807
Austin Thomas (PLP)  808

TURN-OUT 66.2%

PEMBROKE WEST
        Elected:  David Gibbons & James Pearman      UBP-NO CHANGE

Results:
Wentworth Christopher (PLP)  451
David Gibbons (UBP)   773
James Pearman (UBP)   756
Dorothty Thompson (PLP)  413

TURN-OUT 70.2%

PEMBROKE WEST CENTRAL
       Elected:  Clarence James & Cyril Rance       UBP- NO CHANGE

Results:
Cecil Durham (PLP)  355
Clarence  James (UBP)  712
Una Laurine Joel (PLP)  343
Cyril Rance (UBP)  712

TURN-OUT- 66.8%

DEVONSHIRE NORTH
         Elected:  Mrs. Browne-Evans & Frederick Wade       PLP- NO CHANGE

Results:
Audrey Benevides (UBP) 266
Loise Browne-Evans (PLP) 964
Alma “Champ” Hunt (UBP) 291
Frederick Wade (PLP)  932

TURN-OUT- 70.4%

DEVONSHIRE SOUTH
        Elected:  John Barritt & Colin Benbow        UBP-NO CHANGE

Results:
John Barritt (UBP) 858
Colin Benbow (UBP) 834
Richard Lynch (PLP) 266
Ann Pindar (PLP) 253

TURN-OUT- 74.6%

SMITH’S NORTH
         Elected:  Ernest DeCouto & Ernest Vesey      UBP- NO CHANGE

Results:
St. Clair Blakeney (PLP)  225
Ernest DeCouto (UBP)  677
Ernest Vesey (UBP)  636

TURN-OUT- 74.6

SMITH’S SOUTH
        Elected:  L.P. Gutteridge & Jim Woolridge     UBP- NO CHANGE

Results:
Caroldey Douglas (PLP)  202
L.P. Gutteridge (UBP)  548
Joyce Martin (PLP)  189
“Jim” Woolridge (UBP) 561

TURN-OUT- 73.5%

ST. GEORGE’S NORTH
           Elected:  Boo Meyer & Anita Smith       UBP-NO CHANGE

Results:
Eugene “Boo” Meyer (UBP) 362
Anita Smith (UBP)  374
Ivan Smith (PLP)  289
Jennifer Smith (PLP)  319

TURN-OUT- 75.7%

ST. GEORGE’S SOUTH
        Elected:  Sidney Stallard & Lancelot Swan      UBP-NO CHANGE

Results:
Ernest “Dickie” Drew (PLP) 276
Arthur Minors (PLP)  263
Sidney Stallard (UBP)  479
Lancelot Swan (UBP)  499

TURN-OUT- 79%