Archived Results 1972

Archived Results 1972

JUNE 1972

N.B. In 1972 there were 23, 091 registered voters

SANDYS NORTH
Registered Voters-1,339
       Elected:  Francis Galloway & J. Christopher Astwood        UBP WIN

Results:
J. Christopher Astwood (UBP)  599
Francis Galloway (UBP)   671 
Walter Lister (PLP)   394
Lloyd Telford (PLP)   466

TURN-OUT- 1,077 or 80.9%

SANDYS SOUTH
Registered Voters- 1,302
      Elected:  Walter Roberts & Eugene Cox          PLP WIN

Results:
Junius Burrows (UBP)  345
Eugene Cox (PLP)  668
Asquith Phillips (UBP)  321
Walter Roberts (PLP)  677

TURN-OUT- 1,012 or 77.7%

 SOUTHAMPTON WEST
Registered Voters- 795
       Elected:  Ralph Marshall & Harry Viera          UBP WIN

Results:
Ralph Marshall (UBP)  483
Elridge Simmons (PLP)  147
Harry Viera (UBP)  478

TURN-OUT- 639 or 80.3%

SOUTHAMPTON EAST
Registered Voters- 761
       Elected:  Reginald Burrows & Stanley Lowe         PLP WIN

Results:
Reginald Burrows (PLP)  431
Stanley Lowe (PLP)  427
Stanley Ratteray (UBP)  281
Clarence Terceira (UBP)  282

TURN-OUT- 83.6%

WARWICK WEST
Registered Voters- 1,658
        Elected:  John Sharpe & Quinton Edness         UBP WIN

Results:
Eugene Blakeney (PLP)  598
Quinton Edness (UBP)  748
Samuel Lightbourne (PLP) 558
John Sharpe (UBP)  756

TURN-OUT- 1353 or 81.6% 

WARWICK EAST
Registered Voters- 1,327
         Elected:  Edward Richards & John Patton        UBP WIN

Results:
Walter Brangman (PLP)  388
Vernon Jones (PLP)  350
John Patton (UBP)  479
Edward Richards (UBP)  494

TURN-OUT- 1,327 or 72.2%

PAGET WEST
Registered Voters- 974
       Elected:  William Masters & David Wilkinson         UBP WIN

Results:
William Masters (UBP)  568
Roland Simons (PLP)  163
David Wilkinson (UBP)  565

TURN-OUT- 720 or 73.9%

PAGET EAST
Registered Voters- 1,070
       Elected:  John Swan & DeForest Trimingham          UBP WIN

Results:
Aurelia Burch (PLP)  60
John Swan (UBP)  763
DeForest Trimingham (UBP) 754

TURN-OUT- 816 or 76.3%

 PEMBROKE WEST
Registered Voters- 1,498
       Elected:  David Gibbons & James Pearman       UBP WIN

Results:
Wentworth Christopher (PLP) 384
David Gibbons (UBP)  767
James Pearman (UBP)  755
Ottiwell Simmons (PLP)  386

TURN-OUT- 1,111 or 74.2%

PEMBROKE WEST CENTRAL
Registered Voters- 1,517
      Elected:  Clarence James & Cyril Rance         UBPWIN

Results:
Mary Hayward (PLP)  328
Clarence James (UBP)  758
Cyril Rance (UBP)  736
Hugh Richardson (PLP) 351

TURN-OUT- 1,207 or 74.5%

PEMBROKE EAST CENTRAL
Registered Voters- 1,382
       Elected:  Stanley Morton & Barbara Ball        PLP WIN
Results:
Barbara Ball (PLP)  487
Roberts Barritt (UBP)  378
Stanley Morton (PLP)  489
Charles Vaucrosson (UBP) 373

TURN-OUT- 867 or  62.1%

PEMBROKE EAST
Registered Voters- 1,585
      Elected:  Austin Thomas &Walter Robinson         PLP WIN

Results:
Arnold Franics (UBP)  421 
Ed Kelly (UBP)   385
Walter Robinson (PLP)  706
Austin Thomas (PLP)  731

TURN-OUT-1,148 or 72.4%

DEVONSHIRE NORTH
Registered Voters- 1,499
        Elected:  Lois Browne-Evans & Frederick Wade          PLP WIN

Results:
Lois Browne-Evans (PLP) 776
William Douglas (UBP)  309
Frederick Wade (PLP)  736
Hubert Watlington (UBP) 307

TURN-OUT- 1,088 or 72.6%

DEVONSHIRE SOUTH
Registered Voters- 1,254
          Elected:  John Barritt &William Cox        UBP WIN

Results:
John Barritt (UBP) 821
William Cox (UBP) 813
Richard Lynch (UBP) 175
Ann Pindar (PLP) 168

TURN-OUT- Estimate- 1,000

SMITH’S NORTH

Registered Voters- 943

      Elected:  Ernest DeCouto & Ernest Vesey        UBP WIN

Results:

Naurice Bean (PLP)   136
Ernest DeCouto (UBP)  608
Alexander Outerbridge (PLP)  139
Ernest Vesey (UBP)   597

TURN-OUT – 746 or 79.1%

SMITH’S SOUTH
Registered Voters- 859
        Elected:   C.V. Woolridge & L.P. Gutteridge       UBP WIN

Results:
Cecil Durham (PLP) 190
L.P. Gutteridge (UBP) 496
C.V. Woolridge (UBP) 534

TURN-OUT- 689 or 80.21%

HAMILTON WEST
Registered Voters- 815
          Elected:   Gloria McPhee & John Stubbs        UBP WIN

Results:
Gilbert Darrell (PLP) 302
Gloria McPhee (UBP) 370
John Stubbs (UBP) 348
Delwyn Trott (PLP) 279

TURN-OUT- 667 or  81.8%

HAMILTON EAST
Registered Voters- 681
        Elected:  Haskins Davis & Helene Brown        UBP WIN

Results:
Helene Brown (UBP) 290
Haskins Davis (UBP) 323
Arthur Hodgson (PLP)  276
Elvira Warner (PLP) 241

TURN-OUT- 577 or 84.7%

ST. GEORGE’S NORTH
Registered Voters- 852
        Elected:  Anita Smith & Brownlow Tucker        UBP WIN

Results:
Anita Smith (UBP) 431
Jennifer Smith (PLP) 277
Brownlow Tucker (UBP) 406

TURN-OUT- 655 or 76.8%

ST. GEORGE’S SOUTH
Registered Voters- 870
       Elected:  Lancelot Swan & Dudley Spurling        UBP WIN

Results:
Ruth Jordan (PLP)  149
Kenneth Paul (PLP)  160
Dudley Spurling (UBP)  511
Lancelot Swan (UBP)  537

TURN-OUT- 705 or 81%